Jak má vypadat smuteční oznámení

Smuteční oznámení neboli parte je důležitou součástí českých pohřebních tradic. Jeho účelem je informovat rodinu, přátele i širší veřejnosti o úmrtí milované osoby a také o detailech posledního rozloučení. V tomto článku vám popíšu, jak byl mělo smuteční oznámení vypadat a jaké informace by mělo obsahovat.

Smuteční oznámení je dokument s hlubokým významem a přijde mi škoda, když se mu nevěnuje dostatek péče. Chápu, že po smrti blízké osoby máte starostí více než dost a prostor pro tvorbu osobitého parte už nezbývá. Je pochopitelné, že z tohoto důvodu pozůstalí často volí tu nejjednodušší cestu a vyberou smuteční oznámení z nabídky pohřební služby. Účelem smutečního oznámení ale není pouze informovat, ale také vzdát zesnulému úctu a poskytnout rodině a přátelům prostor pro vyjádření smutku a soustrasti. Věnujte proto výběru jeho designu a obsahu více pozornosti.

Struktura a náležitosti smutečního oznámení

Úvod smutečního oznámení – osobní informace

Smuteční oznámení zpravidla obsahuje výrazné jméno zesnulého a datum úmrtí. Můžete připojit také datum narození a/nebo věk. Někdy se v úvodu opisně uvádí také příčina smrti, např. „po dlouhé nemoci“ nebo „náhle“.

Vhodné formulace na úvod smutečního oznámení

S hlubokým zármutkem / S těžkým srdcem / S lítostí oznamujeme,

že 31. ledna 2024

nás navždy opustil / (náhle / po dlouhé nemoci / na následky těžkého zranění) zemřel / navždy odešel / vydechl naposledy / prohrál boj s rakovinou

JOSEF NOVÁK

Informace o pohřbu

Další nezbytnou částí parte je informace o datu, čase a místě smutečního obřadu, případně informace, že poslední rozloučení proběhne v (úzkém) rodinném kruhu. Tento údaj je důležitý pro všechny, kteří by se se zesnulým chtěli rozloučit.

Doprovodné informace

Na smuteční oznámení je vhodné uvést i další relevantní informace, jako je pozvání na smuteční hostinu, vzpomínkovou akci či tzv. oslavu života zemřelého spolu s datem a místem a dalšími požadavky (např. „prosím, neoblékejte se do černého“).

Můžete také uvést adresu, kam mohou lidé zaslat kondolenci.

Tón a jazyk textu

Smuteční oznámení by mělo být psáno vážným a důstojným tónem – dbejte na to, aby byl text citlivý a ohleduplný. Jazyk by měl být jednoduchý a srozumitelný.

Můžete však použít láskyplné výrazy jako „milovaný dědeček“ nebo uvést místo plného jména zdrobnělinu či přezdívku – sami ovšem dobře uvažte, zda je to v případě dané zemřelé osoby vhodné.

Grafická úprava a design smutečního oznámení

Vzhled tradičního parte je zpravidla velmi střídmý – používá formát dokumentu A4, černobílý tisk, rámeček, klasické písmo a ikona kříže, holubice či ratolesti, někdy spolu s malou fotografií zemřelého.

Moderní smuteční oznámení naopak akcentuje jedinečnost zesnulé osoby a vyhýbá se unifikovanému vzhledu. Stále se samozřejmě respektuje vážnost této smutné životní události, ale design parte je vzdušnější a nebojí se použití moderního písma (fontu) či větších fotografií. Kromě tradičního formátu A4 je možné použít také malý formát A6, pokud nemáte v úmyslu parte vyvěsit na veřejnou nástěnku v obci, bytovém domě či zaměstnání.

Výběr designu smutečního oznámení je zcela v rukou pozůstalých – někdo preferuje tradiční vzhled parte, někdo upřednostní vzdušnější moderní variantu. Minimálně v případě zemřelých miminek, dětí a mladých dospělých však doporučuju vybrat spíše originální smuteční oznámení než jeho zastaralou variantu.

Prohlédněte si nabídku šablon smutečních oznámení k tisku – po zakoupení vám šablona přijde do emailu, vy si ji upravíte v bezplatném programu Canva, jak potřebujete, a jednoduše vytisknete.

Závěr

Smuteční oznámení je více než jen informativní dokument. Proto je při jeho tvorbě důležité dbát na vhodný obsah a přiměřenou grafickou úpravu, aby parte působilo důstojně a citlivě a zároveň respektovalo osobnost zemřelého.